Peter Berg régen bebizonyította már, hogy remekül ért a különleges témák filmes feldolgozásához, például amikor megrendezte a Copland című filmet 1997-ben, a Ronda ügyet 1998-ban, a Királyságot 2007-ben, a Csatahajót 2012-ben, a Túlélőt 2013-ban, a Mélytenegeri poklot 2016-ban és a 22 mérföldet 2018-ban. Közben olyan remek vígjátékokra is futotta idejéből, mint az Amazonas kincse 2003-ban (Dwayne Johnosonnal).
Ezúttal a Netflix egy véresen kőkemény western sorozat elkészítésével bízta meg Berget, mely A vadnyugat születése címet kapta (eredeti nevén: American Primeval). A 6 epizódból álló minisorozat az 1857-es esztendőben repíti el a nézőt, amikor az USA közép-nyugati területein még alig alakul ki civilizáció és a vad indián törzsek teljes országrészeket uralnak. Berg egy véresen realista sorozatot tett le az asztalra, leszámolva a vadnyugat romantizálásával és kíméletlenül egyértelművé téve, hogy a XIX. század közepén ez egy kegyetlen világ volt, törvények nélkül.
A kép forrása: www.upi.com
Némi történelmi visszatekintést téve: 1857-ben az úgynevezett közép-nyugati területeken még nem alakultak ki államok. Így például a mai Montana, Idaho, Wyoming, Utah, Colorado, Arizona vagy éppen Új-Mexikó vidékein apacsok, sziúk, uték, navahók, pajutok, sosonok illetve komancsok éltek (és még vagy tucatnyi más indián törzs). Ezek közül a sosonok (shoshone törzs) neve többször is felbukkan a filmben, mint az egyik főszereplő: Isaac (Taylor Kitsch) népe (akiknél sokáig élt). A hatalmas, több millió négyzetkilométeres területet "vadnyugatnak" sok helyen frontiernek vagy határvidéknek nevezték. Nem voltak igazi nagyvárosok, nem épült ki rendes közigazgatás és a bűnösöket a helyi közösségek fogták el vagy ítélték halálra és akasztották fel.
A lenti térképen az 1860-as évek Amerikája látható, szinessel kiemelve azt a hatalmas területet, ahol nem alakultak ki államok és vadnyugatnak neveztek. Ez volt a Missúritól Kaliforniáig húzódó Frontier vagy vadnyugat.
A kép forrása: EarthDirect-Youtube_2013
A serifek (ha voltak egyáltalán) éppen ugyanolyan polgárok voltak mint bárki más, csak éppen megbízást kaptak (a helyi közösségek választott vezetőitől, polgármestereitől) a rend fenntartására és csillagot tűzhettek a mellkasukra. A lakosság nagy része gazdálkodó telepesként élt. A településeken volt azért városi élet a tipikus vadnyugati ivókkal, kuplerájokkal és jellegzetes fa kiépítésű talajszint fölé (főként sárszint föl) emelkedő járdákkal, épületekkel.
A sorozatban megjelenő mormonok egy külön egyházat alkottak Amerikában, mégpedig 1830-tól. Alapítójuk J. Smith halála után legfőbb vezetőjük Brigham Young lett, aki a keleti partról a vadnyugatra, Utah területére vezette őket, hogy ott saját államuk legyen. A filmben Brighamet Kim Coates alakítja. A mormonok tehát 1846-tól a vadnyugat szerves részét képezték, főleg a középső részeken (Utah környékén). Harciasak voltak és semmitől sem riadtak vissza azért, hogy megvédjék önkényesen kialakított (és önkényesen bővített) régióikat.
A kép forrása: LINK
A végső kép tehát rendkívül színes a vadnyugatot illetően: az 1860-as évektől egészen az 1890-es évekig (amikor már megalakul Utah, Wyoming és Idaho is az 1876 óta létező Colorado mellé) telepes farmerek, indiánok, utonállók és mormonok alkották a vadnyugati társadalom többségét, akikhez azért néhány katonai egység is társult (különböző előretolt helyörségekben). Egyedül ők képviseltek némi hivatalos hatalmat az egész kietlen vidéken.
A sorozat cselekményének középpontjában egy fiatal anya áll: Sara Rowell, akit a Vadászatból ismerhető Betty Gilpin alakít. Célja eljutni a nyugati partra gazdag férje után a kisfiával (és egy hozzájuk csapódó menekülő indián kamaszlánnyal), mégpedig éppen a vadnyugati régión és Utah területein keresztül. Ez azt jelenti, hogy mindhármójukra vad indiánok, öntörvényű mormonok és veszélyes banditák, utonállók fenyegethetik utazásuk során.
A kép forrása: arabnews.com
Szerencsére Sara egy kísérőt is fefogad, a hallgatag és rejtélyes (viszont kőkemény) Isaac személyében (Taylor Kitsch). A férfi nagyon jól lő, ügyesen verekszik és úgy ismeri a vadnyugatot mint a tenyerét. De még vele utazva is belebotlanak ellenséges indiánokba, mormonokba és még francia banditákba is, így elmondható, hogy szinte minden létező veszélyforrás megtalálja őket, ami csak a vadnyugaton előfordulhatott akkoriban.
A cselekmény egyik nagy meglepetése, hogy a mormonok egyértelműen negatív szereplők (vallás ide vagy oda) hiszen bizonyos indiánokkal összefogva követnek el mészárlásokat ártatlanok ellen. Utána olvasva: minden sajnos igaz, például 1857 szeptemberében a Mountain Medowsi mészárlást valóban ők követték el, 120 ártatlant meggyilkolva. Az esemény a sorozatban is bemutatásra kerül.
A kép forrása: people.com
A filmben rengeteg véres jelenetet láthatunk: előfordul skalpolás (a hajas fejből levágása a koponyáról, amit az indiánok csináltak rendszerint), tűzharc, verekedés, késelés és a küzdelem számtalan formája. A néző számára egyértelművé válik, hogy a XIX. századi vadnyugat egy végtelenül kegyetlen világ volt, ahol mindenki mindenkivel harcban állt: az indián törzsek a fehéreket gyilkolták halomra (és egymást is olykor), a banditák a nyugatra igyekvőket fosztották ki, a mormonok hadban álltak az amerikai kormánnyal, miközben területeik védelmében bárkire rátámadhattak, a fejvadászok illetve egyéb fosztogatók pedig minden magányosan vagy kis létszámban utazó csoportra veszélyesek lehettek.
A kép forrása: LINK
Peter Berg rendezése kiemelkedően jó, minden epizód felkelti annyira az érdeklődésünket hogy folytatni akarjuk tovább az újabb fejezettel. Minőségi az egyes részek fényképezése is, akárcsak a Visszatérőé, mely ugyan néhány évtizeddel korábbi időszakban játszódik (1820-as években) de nagyon sok tekintetben párhuzamba állítható a Vadnyugat születésével. Mindkét film Amerika korai időszakát és a közép-nyugati határvidék különleges tájait mutatja meg. Amellett a halál és a harc tekintetében Innaritu Oscar díjas rendezése ugyanolyan relisztikus mint a Vadnyugat születése.
Ami az értékelést illeti: egyértelműen erős 4 csillagot érdemel, százalékban 80-85%-ot az izgalmas történet vezetés a remek rendezés és az alakítások miatt. Megtekintésre érdemes tehát de csak azoknak ajánlom, akik jól bírják a véres és kemény jeleneteket is.