A tavalyi év legkülönlegesebb disztópiája: Az Alkotó

2024. december 15. 14:53 - Dysthymia

Emlékszem nagyon vártam tavaly az Alkotót (a 2023-as esztendő kétségtelenül legérdekesebb scifi-disztópiáját) részint a témája részint pedig rendezője, Gareth Edwards miatt, aki a Rogue One-t készítette 2016-ban (ami nagyon tetszett és bebizonyította számomra hogy a pasas konyít valamicskét a rendezéshez). Az Alkotó mégsem lett öt csillagos mozi bár kétségtelenül különleges produkcióként vonult be a filmtörténetbe. Mostani posztom erről a filmről szól arra törekedve, hogy megmutassa érdekességeit.

alkoto1.jpg

A kép forrása: reddit.com

Az Alkotó egyik oldalon egy nagyon aktuális témát boncolgat, látványos képi világgal dolgozik és képes felmutatni egészen jó alakításokat is, a másik oldalon viszont kihagyott lehetőség rengeteg ki nem aknázott dologgal. (Ezekről később.) Nézzük előbb a pozitívumokat: tetszett, hogy az elképzelt jövőbe az AI fontos szerepet kap, mi több a robotok az élet mindennapi részévé lépnek elő. Az is érdekes szerintem, hogy az ember kontra robot világ (vagy ember kontra AI) valódi háborúvá fajul, melyben az utóbbi egy nagyon is létező és körülhatárolható területen rendezkedik be (délkelet Ázsiában). Ügyesen csinálták meg azt a berendezést is, mely a filmben a Nomád nevet viseli és képes a levegőből csapást mérni bármilyen földi célpontra. A film utolsó szakaszában ez a bázis lesz a legfőbb célpont és a küzdelmek legfőbb színtere.

alkoto_tank.jpg

A kép forrása: reddit.com

Érdekes karaktereket is kapunk: Joshua (John Davis Washington) például a főhős szerepében színes és összetett figurát formál meg, aki eleinte elszánt harcos az emberek oldalán a robotok ellen, majd megtér és ráébred arra, hogy a robotok valójában nem is ellenségek, sőt saját családját is meghatározzák. Mint kiderül: szerelme és gyermeke is része ennek a bizonyos robot-világnak, hiszen előbbi a robot-világ legfőbb támogatója (maga az Alkotó, aki megtervezi őket és lelket ad számukra) utóbbi pedig gyermeke aki bár testi valójában nem élhet, minden más téren egy robot testben létező entitás. Ő Alphie (Madaleine Yuna Voyles) a robot-kislány, akit Joshua eleinte célpontként kezel, majd később (megtérése után) gyermekeként oltalmaz és szeret.

alkoto_watanabe.jpg

A kép forrása: theguardian.com

Az Alkotó legvégső üzenete az, hogy minden amit ember teremt az előbb-utóbb emberivé válik és nem kivétel ez alól az AI sem. A robotok emberi tulajdonságokkal bírnak: vannak félelmeik, káros szenvedélyeik, tudnak nevetni és vágynak a szabadságra. Kiemelkedő alakítást nyújt a japán származású Ken Watanabe Harun szerepében, aki a robot-ellenállók egyik vezetője. Ő testesíti meg az említett ambivalenciát: táborában a robotok közt akad idős és fiatal, dohányzó és alkoholt fogyasztó, nevető és síró robot, sőt vannak félelemmel küszködő, oltalomra szoruló egyedek is. Vagyis éppen olyanok, mint mi emberek, noha fém alkatrészekkel működnek ám mégis lélekkel megáldva. Aki pedig lelket, egyéniséget és emberi természetet ad számukra, nem más mint az Alkotó vagyis a csinos Maya (Gemma Chan) Joshua szerelme.

alkto_johnwashington.jpg

A kép forrása: laf5.com

A film zárása drámaivá válik: rengeteg izgalmat és harcot hoz, illetve megható és egyben elgondolkodtató jelenetekkel ajándékozza meg a nézőt. A film után eszembe jutott egy gondolat: Deus ex machina azaz Isten a gépből mely arra utal számomra, hogy miként bennünket embereket is a maga képére formált egy hatalom, úgy mi is a magunk képére hozzuk létre a mesterséges intelligenciát, mely így talán ugyanolyan hibákat követ majd el mint mi magunk. Aktuális kérdéseket vet fel tehát a film és már csak ezért önmagában is különleges Gareth Edwards alkotása.

alkoto_ai.jpg

A kép forrása: theguardian.com

Tőlem azért kap négy és nem öt csillagot, mert kiteljesíthette volna jobban az AI mibenlétét és árnyaltabban is bemutatjatta volna a mesterséges intelligenciát. Ennyiben kihagyott lehetőség, mégis erős alkotás, mely a 2023-as filmes év egyik legjobbja. 

4csillag.jpg

allec_disztimia.jpg

Szólj hozzá!

A 10 legjobb disztópikus film

2024. november 28. 19:14 - Dysthymia

A disztópia az utópia ellentéte vagyis az elképzelt jövőt nem idealizálva és pozitívan, hanem sötéten és negatív módon tárja elénk. A disztópikus regények, történetek vagy filmek cselekményei többnyire egy globális katasztrófát követően játszódnak, mely lehet egy klimatikus tragédia, atomháború valamilyen nagy kataklizma vagy egyéb szerencsétlenség. A pusztítás mindenesetre valósággal kiirtja az emberiséget és egy teljesen új berendezkedést eredményez a Földön. Ez a bizonyos új rendszer többnyire diktatórikus, igazságtalan és erőszakos. Ezen a ponton a disztópikus művek 4 csoportra oszlanak: a kihalt, sivatagos vidékeken játszódó (a szereplők által a túlélésért folyó harcot bemutató) filmekre, a nagyvárosi közegben játszódó akció-orgiákra a társadalom-kritikai disztópiákra és végül a scifi jellegű, távoli jövőben játszó filmekre. A legjobb 10 disztópikus film között mindegyikből akad példa. 

Számomra a műfaj több okból is érdekes: egyrészt mert ezek a filmek különleges képi világgal készülnek és rendezőik szinte minden esetben gazdag fantáziát igénylő megjelenítésekkel "dolgoznak" másrészt mert a disztópikus művek elgondolkodtatóak és végül harmadrészt mert az emberiség a jelenlegi tendenciák szerint pontosan egy disztópikus jövő felé tart. És most nézzük a listát.

10. Snopiercer - Túlélők viadala (2013)

snowpiercer.jpg

A kép forrása: nytimes.com

Bong Joon-ho filmje egy olyan jövőben játszódik, ahol egy klíma-katasztrófa tette lakhatatlan jégvilággá a Földet. A túlélők egy 17 éve száguldó vonaton élnek tovább. A szerelvény elején a gazdagok, hátul a legszegényebbek. A harc egy nap kirobban köztük, amikor az elnyomottak élére áll Curtis Everett (Chris Evans).

9. Az ember gyermeke (2006)embergyermeke.jpg

A kép forrása: musor.tv

A Földön 19 éve nem született gyermek az emberiség vagy lakhatatlan helyeken vegetál vagy diktatúrákban él. A központi karakter, Theodore (Clive Owen) átlagembernek tűnik de egy nap a bolygó egyetlen állapotos nőjének válik megmentőjévé.

8. Szárnyas fejvadász (1982)

bladerunner1982.jpg

A kép forrása: LINK 

Ridley Scott disztópikus jövőjében szintetikus emberek is "élnek" ám egy részüket likvidálásra ítélik. A rendelet végrehajtója Rick Deckard (Harrison Ford) a szárnyas fejvadász.

7. A beavatott (2014)divergent.jpg

A kép forrása: www.j-14.com

Neil Burger filmje Veronica Roth történetét dolgozza fel egy olyan jövőt megmutatva, melyben a társadalom 5 csoportra oszlik (műveltek, bátrak, önfeláldozók, őszinték, barátságosak). Aki egyikbe sem illik: ellenséggé válik. Beatrice Prior (Shailene Woodley) ezt nem fogadja el és Négyessel összefogva (Theo James) harcot indít a diktatúra fenntartói ellen.

6. Éhezők viadala (2014)

hungergames.jpg

 A kép forrása: wired.com

Az Észak-amerikai Panem egy diktatúra, melyben a Capitólium élet-halál játékok megrendezésével köti le a lakosságot (mint az ókori Róma császárai a népet a gladiátor játékokkal). Az egyik játék azonban komoly veszélyforrássá válik Snow elnök hatalmára nézve, amikor az egyik versenyző, Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) szembeszáll a rendszerrel és követőkre talál. 

5. Lopott idő (2011)intime.jpg

A kép forrása: hollywoodreportrer.com4

Az idő pénz és ebben a filmben ez szó szerint értendő. Mindenki 25 éves korától egy beépített bio-óra alapján éli életét. Aki nem dolgozik vagy keveset keres, annak lefogy belső órája és azonnal meghal. Ám két fiatal Will és Sylvia elhatározza, hogy szétrombolja a rendet.

4. Dredd (2012)

dredd.jpg

 A kép forrása: medium.com

Akciófilmes kivitelben készült a 2012-es Dredd, mely egy hatalmas toronyházban játszódik a távoli jövőben. A rendet olyan utcai bírók tartják fenn, aki egyszerre rendőrök, katonák és ítélethozók is. Közülük a legjobb és legbecsületesebb Joseph Dredd (Carl Urban), aki egy egész bűnbandát számol fel az említett toronyházban.

3. Dűne (2021)dune1.jpg

A kép forrása: vanityfair.com

Frank Herbert 1965-ös regénye sok ezer évet ugrik előre az időben egy olyan világot felvázolva, melyben két nagy főrendi ház (az Atreides és a Harkonnen) harcol egymással. Denis villeneuve különleges filmet készített a regényből tele izgalommal és hihettlen látvány-elemmel, illetve olyan kitűnő színészekkel mint Rebecca Ferguson, Josh Brolin és Timothée Chalamet.

2. Total Recall (2012)

totalrecall2012.jpg

A kép forrása: hollywoodreporter.com 

Len Wiseman rendezése egy végig nagyon izgalmas, szövevényes jövőbeni sztorit tár elénk, melyben a központi karakter egy jól képzett katona, aki kezdetben a diktatúrát szolgálja és az anyaországot a gyarmattal összekötő (a Föld középpontján áthaladó) Transz fennmaradását támogatja, majd átáll a felkelők oldalára. A Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale trió élvezetes alakítást nyújt.

1. Mad Max: Fury Road (2015)

furyroad.jpg

A Mad Max franchise az egyik legrégebbi filmes világ és az egyik első disztópikus alapmű. George Miller Oscar díjjal jutalmazott részt készített 2015-ben Tom Hardy és Charlize Theron főszereplésével. Elképesztően gazdag látványvilágot kapunk, hihetetlen izgalmakkal. A történet szerint a harc ezúttal is főleg a benzinért folyik, melyből jócskán ellop Furiosa (Charlite Theron), aki ráadásul elviszi Halhatlan Joe asszonyait is. Egy egész sivatagi rablóbanda ered a nyomába minden létező motoron és autón. Ám szerencsére mellette áll Max Rockatansky (avagy Mad Max).

 ***

allec_disztimia.jpg

Szólj hozzá!

T-34 egy látványos orosz háborús film

2024. november 25. 21:53 - Dysthymia

A T-34-es harckocsi kapcsán túlzás nélkül kijelenthető, hogy a második világháborús szovjet vörös hadsereg szimbóluma és "sztár-tankja" volt 1941 és 1945 között. Összesen a háború alatt 58 ezer készült belőle és az olcsón gyártható mégis hatékony (bár nagyon gyakran és nagy számban meghibásodó) harckocsi mintapéldája lett. A második világháborús sikeres szovjet előretörések mégis bebizonyították, hogy a "sok lúd disznót győz" elve alapján hatalmas számbeli fölényükkel lehengerelték a gyakran jobb minőségű német tankokat (például Panthereket). A T-34 című film ennek az ikonikus orosz harckocsi-típusnak állít emléket és némi propagandisztikus céllal a szovjet katonák hősies küzdelmének is. De milyen is lett a végeredmény? Cikkemben most erről írok.

t34_film_harckocsi.jpg

A kép forrása: amazon.com

A rendező Aleksey Sidorov semmit nem bízott a véletlenre, filmjének stílusa és hangulata az első perctől a legutolsóig az orosz szívekhez szól: vagyis a T-34-et a háború legjobb harckocsijának legénységét pedig a lehető legnagyobb hőseinek állítja be. A film kezdetén 1941 novemberében járunk, amikor a Wehrmacht még épp Moszkva felé közeledik, de még nem szenvedi el legelső vereségét a moszkvai csatában. A központi karakter: Nyikolaj Ivuskin alhadnagy (Aleksandr Petrov), aki azt a szinte teljesíthetetlen feladatot kapja, hogy egyetlen harckocsijával állítsa meg az alakulata felé tartó németeket. Fő ellenfele Klaus Jäger SS tiszt (Vinzenz Kiefer), szintén a páncélos hadviselés specialistája. Összecsapásuk majdnem döntetlennel zárul, ám végül a német kerekedik felül Ivuskin pedig német fogságba kerül (a III. Birodalom egyik fogolytáborában "vendégeskedve"). 

t34_film_legenyseg.jpg

A kép forrása: tass.com

A film középső szakasza egy német hadifogoly-táborban játszódik, ahol Jager ismét "összefut" Ivuskinnal és felajánlja neki, hogy megint mérjék össze tudásukat, mégpedig egy harckocsi-bemutatón. Az SS tiszt terve szerint német harckocsikkal kellene megküzdenie Ivuskinnak (és újból összeállt kegénységének) egy gyakorlópályán, mégpedig egy zsákmányolt, új típusú T-34 harckocsit használva a megmérettetéshez. (Az új tipusú, 76 mm helyett már 85 mm-es harckocsiágyúval készülő T-34-eseket 1944-ben kezdték gyártani az oroszok.) Ivuskin belemegy a felkínált lehetőségbe, de ravasz tervet eszel ki: bár a németek nem biztosítanak számára kilőhető gránátokat, ő titokban mégis szerez ilyeneket és arra használja fel teljes fegyverzetét, hogy az összecsapás egy kritikus pontján kitörjön a táborból és Csehországba kimenekülön tankjával Németországból. A dolog sikerül: a németeket meglepi, hogy az áldozatnak szánt T-34 egyszer csak visszalő majd kiviharzik a tábor területéről. Vagyis meglép a tank teljes személyzete plusz a csinos orosz tolmácsnő Irina is (Anya Yartseva) akihez közben gyengéd érzelmek kötik Ivuskint.

t34_szemelyzet.jpg

A kép forrása: kinostar.com

A film harmadik szakaszában a T-34 és orosz legénysége hegyeken-völgyeken, városokon átszágulva menekül ki Németországból. A film eddig is roskadásig volt túlzásokkal, de ebben a részben aztán minden percben kapjuk ezeket. A T-34-et soha nem tudják ugyanis kilőni, max súrolják a kilőtt gránátok, ám az orosz tank sorra pusztítja el a németek minden létező harckocsiját. És persze a németeknek nincs egyetlen repülője, vadászgépe vagy bombázója sem, mely elintézné a levegőből a menekülő magányos tankot. :) 

Ami pozitív, hogy rengeteg közeli képet kapunk egy működő T-34 belsejéről (és ami azt illeti minden részéről) illetve nagyon sok remek kameraforgással a lövedékek becsapódásairól. Technikailag tényleg nem rossz a film kivitelezése. Ugyanakkor a propaganda-jelleg, mely mindvégig az orosz küzdeni akarást, hősiességet és a T-34 harckocsi sebezhetetlen tökéletességét van hivatva hangsúlyozni egy idő után komikussá teszi az egészet. Visszatérve a sztorira:

A menekülő csapat minden tagja túléli a kalandot, hülyét csinálnak természetesen a németekből és simán meglépnek a cseh határon át. A végére azért tesz a script egy utolsó nagy összecsapást a nagy ellenfelek, Jager ezredes és Ivuskin alhadnagy között. Előbbi egy Panther, utóbbi természetesen a T-34 irányítójaként próbálja kiklőni a másikat egy határ-közeli kisváros utcáin, de végül az orosz arat diadalt (természetesen). 

t34_film_nemet_tiszt.jpg

A kép forrása: www.port.hu

A T-34 filmet azért ajánlani tudom harckocsi fanoknak és a háborús filmek kedvelőinek, mert akadnak látványos jelenetek és temérdek tankos felvétel. Ha elvonatkoztatunk a propaganda-jellegtől, a túlzásoktól és nem vesszük túlságosan komolyan a harci jelenetek irrealitásait, akkor élvezhetővé válik. (4250)

[A T-34 című film megtekintési linkje]

allec_disztimia.jpg

4 komment

Dysthymia blog

2024. november 24. 22:07 - Dysthymia

A Dysthymia blog egy fimes felület, mely minden műfajból válogatva szól film-elemzésekről és kritikákról, mégpedig szubjektíven és teljesen őszintén.

Ami engem illet: ... Vagyok aki vagyok a sorsnak vagy Istennek legkevésbé sem kegyeltje. Szeretem a különleges filmeket és sok kommerszben is meglátom az egyediséget. Tetszenek sajátos hangulatú harmóniák, noirok, drámák, disztópiák. Gyakran megyek szembe a mainstreammel. C'est la vie -- nekem ezt dobta a gép.

A bloggal a célom: az általam valamilyen okból különlegesnek talált filmek bemutatása és véleményezése, mely aztán a kommentszekcióban megvitatható. Ha írnál (aminek amúgy örülnék), ide címezd soraidat: disztimia@gmail.com

dysthymia_blog.jpg

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása