A 10 legjobb disztópikus film

2024. november 28. 19:14 - Dysthymia

A disztópia az utópia ellentéte vagyis az elképzelt jövőt nem idealizálva és pozitívan, hanem sötéten és negatív módon tárja elénk. A disztópikus regények, történetek vagy filmek cselekményei többnyire egy globális katasztrófát követően játszódnak, mely lehet egy klimatikus tragédia, atomháború valamilyen nagy kataklizma vagy egyéb szerencsétlenség. A pusztítás mindenesetre valósággal kiirtja az emberiséget és egy teljesen új berendezkedést eredményez a Földön. Ez a bizonyos új rendszer többnyire diktatórikus, igazságtalan és erőszakos. Ezen a ponton a disztópikus művek 4 csoportra oszlanak: a kihalt, sivatagos vidékeken játszódó (a szereplők által a túlélésért folyó harcot bemutató) filmekre, a nagyvárosi közegben játszódó akció-orgiákra a társadalom-kritikai disztópiákra és végül a scifi jellegű, távoli jövőben játszó filmekre. A legjobb 10 disztópikus film között mindegyikből akad példa. 

Számomra a műfaj több okból is érdekes: egyrészt mert ezek a filmek különleges képi világgal készülnek és rendezőik szinte minden esetben gazdag fantáziát igénylő megjelenítésekkel "dolgoznak" másrészt mert a disztópikus művek elgondolkodtatóak és végül harmadrészt mert az emberiség a jelenlegi tendenciák szerint pontosan egy disztópikus jövő felé tart. És most nézzük a listát.

10. Snopiercer - Túlélők viadala (2013)

snowpiercer.jpg

A kép forrása: nytimes.com

Bong Joon-ho filmje egy olyan jövőben játszódik, ahol egy klíma-katasztrófa tette lakhatatlan jégvilággá a Földet. A túlélők egy 17 éve száguldó vonaton élnek tovább. A szerelvény elején a gazdagok, hátul a legszegényebbek. A harc egy nap kirobban köztük, amikor az elnyomottak élére áll Curtis Everett (Chris Evans).

9. Az ember gyermeke (2006)embergyermeke.jpg

A kép forrása: musor.tv

A Földön 19 éve nem született gyermek az emberiség vagy lakhatatlan helyeken vegetál vagy diktatúrákban él. A központi karakter, Theodore (Clive Owen) átlagembernek tűnik de egy nap a bolygó egyetlen állapotos nőjének válik megmentőjévé.

8. Szárnyas fejvadász (1982)

bladerunner1982.jpg

A kép forrása: LINK 

Ridley Scott disztópikus jövőjében szintetikus emberek is "élnek" ám egy részüket likvidálásra ítélik. A rendelet végrehajtója Rick Deckard (Harrison Ford) a szárnyas fejvadász.

7. A beavatott (2014)divergent.jpg

A kép forrása: www.j-14.com

Neil Burger filmje Veronica Roth történetét dolgozza fel egy olyan jövőt megmutatva, melyben a társadalom 5 csoportra oszlik (műveltek, bátrak, önfeláldozók, őszinték, barátságosak). Aki egyikbe sem illik: ellenséggé válik. Beatrice Prior (Shailene Woodley) ezt nem fogadja el és Négyessel összefogva (Theo James) harcot indít a diktatúra fenntartói ellen.

6. Éhezők viadala (2014)

hungergames.jpg

 A kép forrása: wired.com

Az Észak-amerikai Panem egy diktatúra, melyben a Capitólium élet-halál játékok megrendezésével köti le a lakosságot (mint az ókori Róma császárai a népet a gladiátor játékokkal). Az egyik játék azonban komoly veszélyforrássá válik Snow elnök hatalmára nézve, amikor az egyik versenyző, Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) szembeszáll a rendszerrel és követőkre talál. 

5. Lopott idő (2011)intime.jpg

A kép forrása: hollywoodreportrer.com4

Az idő pénz és ebben a filmben ez szó szerint értendő. Mindenki 25 éves korától egy beépített bio-óra alapján éli életét. Aki nem dolgozik vagy keveset keres, annak lefogy belső órája és azonnal meghal. Ám két fiatal Will és Sylvia elhatározza, hogy szétrombolja a rendet.

4. Dredd (2012)

dredd.jpg

 A kép forrása: medium.com

Akciófilmes kivitelben készült a 2012-es Dredd, mely egy hatalmas toronyházban játszódik a távoli jövőben. A rendet olyan utcai bírók tartják fenn, aki egyszerre rendőrök, katonák és ítélethozók is. Közülük a legjobb és legbecsületesebb Joseph Dredd (Carl Urban), aki egy egész bűnbandát számol fel az említett toronyházban.

3. Dűne (2021)dune1.jpg

A kép forrása: vanityfair.com

Frank Herbert 1965-ös regénye sok ezer évet ugrik előre az időben egy olyan világot felvázolva, melyben két nagy főrendi ház (az Atreides és a Harkonnen) harcol egymással. Denis villeneuve különleges filmet készített a regényből tele izgalommal és hihettlen látvány-elemmel, illetve olyan kitűnő színészekkel mint Rebecca Ferguson, Josh Brolin és Timothée Chalamet.

2. Total Recall (2012)

totalrecall2012.jpg

A kép forrása: hollywoodreporter.com 

Len Wiseman rendezése egy végig nagyon izgalmas, szövevényes jövőbeni sztorit tár elénk, melyben a központi karakter egy jól képzett katona, aki kezdetben a diktatúrát szolgálja és az anyaországot a gyarmattal összekötő (a Föld középpontján áthaladó) Transz fennmaradását támogatja, majd átáll a felkelők oldalára. A Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale trió élvezetes alakítást nyújt.

1. Mad Max: Fury Road (2015)

furyroad.jpg

A Mad Max franchise az egyik legrégebbi filmes világ és az egyik első disztópikus alapmű. George Miller Oscar díjjal jutalmazott részt készített 2015-ben Tom Hardy és Charlize Theron főszereplésével. Elképesztően gazdag látványvilágot kapunk, hihetetlen izgalmakkal. A történet szerint a harc ezúttal is főleg a benzinért folyik, melyből jócskán ellop Furiosa (Charlite Theron), aki ráadásul elviszi Halhatlan Joe asszonyait is. Egy egész sivatagi rablóbanda ered a nyomába minden létező motoron és autón. Ám szerencsére mellette áll Max Rockatansky (avagy Mad Max).

 ***

allec_disztimia.jpg

Szólj hozzá!

T-34 egy látványos orosz háborús film

2024. november 25. 21:53 - Dysthymia

A T-34-es harckocsi kapcsán túlzás nélkül kijelenthető, hogy a második világháborús szovjet vörös hadsereg szimbóluma és "sztár-tankja" volt 1941 és 1945 között. Összesen a háború alatt 58 ezer készült belőle és az olcsón gyártható mégis hatékony (bár nagyon gyakran és nagy számban meghibásodó) harckocsi mintapéldája lett. A második világháborús sikeres szovjet előretörések mégis bebizonyították, hogy a "sok lúd disznót győz" elve alapján hatalmas számbeli fölényükkel lehengerelték a gyakran jobb minőségű német tankokat (például Panthereket). A T-34 című film ennek az ikonikus orosz harckocsi-típusnak állít emléket és némi propagandisztikus céllal a szovjet katonák hősies küzdelmének is. De milyen is lett a végeredmény? Cikkemben most erről írok.

t34_film_harckocsi.jpg

A kép forrása: amazon.com

A rendező Aleksey Sidorov semmit nem bízott a véletlenre, filmjének stílusa és hangulata az első perctől a legutolsóig az orosz szívekhez szól: vagyis a T-34-et a háború legjobb harckocsijának legénységét pedig a lehető legnagyobb hőseinek állítja be. A film kezdetén 1941 novemberében járunk, amikor a Wehrmacht még épp Moszkva felé közeledik, de még nem szenvedi el legelső vereségét a moszkvai csatában. A központi karakter: Nyikolaj Ivuskin alhadnagy (Aleksandr Petrov), aki azt a szinte teljesíthetetlen feladatot kapja, hogy egyetlen harckocsijával állítsa meg az alakulata felé tartó németeket. Fő ellenfele Klaus Jäger SS tiszt (Vinzenz Kiefer), szintén a páncélos hadviselés specialistája. Összecsapásuk majdnem döntetlennel zárul, ám végül a német kerekedik felül Ivuskin pedig német fogságba kerül (a III. Birodalom egyik fogolytáborában "vendégeskedve"). 

t34_film_legenyseg.jpg

A kép forrása: tass.com

A film középső szakasza egy német hadifogoly-táborban játszódik, ahol Jager ismét "összefut" Ivuskinnal és felajánlja neki, hogy megint mérjék össze tudásukat, mégpedig egy harckocsi-bemutatón. Az SS tiszt terve szerint német harckocsikkal kellene megküzdenie Ivuskinnak (és újból összeállt kegénységének) egy gyakorlópályán, mégpedig egy zsákmányolt, új típusú T-34 harckocsit használva a megmérettetéshez. (Az új tipusú, 76 mm helyett már 85 mm-es harckocsiágyúval készülő T-34-eseket 1944-ben kezdték gyártani az oroszok.) Ivuskin belemegy a felkínált lehetőségbe, de ravasz tervet eszel ki: bár a németek nem biztosítanak számára kilőhető gránátokat, ő titokban mégis szerez ilyeneket és arra használja fel teljes fegyverzetét, hogy az összecsapás egy kritikus pontján kitörjön a táborból és Csehországba kimenekülön tankjával Németországból. A dolog sikerül: a németeket meglepi, hogy az áldozatnak szánt T-34 egyszer csak visszalő majd kiviharzik a tábor területéről. Vagyis meglép a tank teljes személyzete plusz a csinos orosz tolmácsnő Irina is (Anya Yartseva) akihez közben gyengéd érzelmek kötik Ivuskint.

t34_szemelyzet.jpg

A kép forrása: kinostar.com

A film harmadik szakaszában a T-34 és orosz legénysége hegyeken-völgyeken, városokon átszágulva menekül ki Németországból. A film eddig is roskadásig volt túlzásokkal, de ebben a részben aztán minden percben kapjuk ezeket. A T-34-et soha nem tudják ugyanis kilőni, max súrolják a kilőtt gránátok, ám az orosz tank sorra pusztítja el a németek minden létező harckocsiját. És persze a németeknek nincs egyetlen repülője, vadászgépe vagy bombázója sem, mely elintézné a levegőből a menekülő magányos tankot. :) 

Ami pozitív, hogy rengeteg közeli képet kapunk egy működő T-34 belsejéről (és ami azt illeti minden részéről) illetve nagyon sok remek kameraforgással a lövedékek becsapódásairól. Technikailag tényleg nem rossz a film kivitelezése. Ugyanakkor a propaganda-jelleg, mely mindvégig az orosz küzdeni akarást, hősiességet és a T-34 harckocsi sebezhetetlen tökéletességét van hivatva hangsúlyozni egy idő után komikussá teszi az egészet. Visszatérve a sztorira:

A menekülő csapat minden tagja túléli a kalandot, hülyét csinálnak természetesen a németekből és simán meglépnek a cseh határon át. A végére azért tesz a script egy utolsó nagy összecsapást a nagy ellenfelek, Jager ezredes és Ivuskin alhadnagy között. Előbbi egy Panther, utóbbi természetesen a T-34 irányítójaként próbálja kiklőni a másikat egy határ-közeli kisváros utcáin, de végül az orosz arat diadalt (természetesen). 

t34_film_nemet_tiszt.jpg

A kép forrása: www.port.hu

A T-34 filmet azért ajánlani tudom harckocsi fanoknak és a háborús filmek kedvelőinek, mert akadnak látványos jelenetek és temérdek tankos felvétel. Ha elvonatkoztatunk a propaganda-jellegtől, a túlzásoktól és nem vesszük túlságosan komolyan a harci jelenetek irrealitásait, akkor élvezhetővé válik. (4250)

[A T-34 című film megtekintési linkje]

allec_disztimia.jpg

4 komment

Dysthymia blog

2024. november 24. 22:07 - Dysthymia

A Dysthymia blog egy fimes felület, mely minden műfajból válogatva szól film-elemzésekről és kritikákról, mégpedig szubjektíven és teljesen őszintén.

Ami engem illet: ... Vagyok aki vagyok a sorsnak vagy Istennek legkevésbé sem kegyeltje. Szeretem a különleges filmeket és sok kommerszben is meglátom az egyediséget. Tetszenek sajátos hangulatú harmóniák, noirok, drámák, disztópiák. Gyakran megyek szembe a mainstreammel. C'est la vie -- nekem ezt dobta a gép.

A bloggal a célom: az általam valamilyen okból különlegesnek talált filmek bemutatása és véleményezése, mely aztán a kommentszekcióban megvitatható. Ha írnál (aminek amúgy örülnék), ide címezd soraidat: disztimia@gmail.com

dysthymia_blog.jpg

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása